poniedziałek, 26 stycznia 2015

Dziecko na warsztat, cz. 5

"Uratowali się my z niewoli" śpiewają ostatnio moi chłopcy, na zmianę z "Mazurkiem Dąbrowskiego".
Temat muzyki i Ameryki Północnej postanowiliśmy wykorzystać, do poznania pojęcia hymnu przede wszystkim, a co za tym idzie narodu, flagi, symboli narodowych.
Zaczęliśmy jednak nie od Ameryki, a od własnego podwórka i chłopcy nauczyli się hymnu, poznając historię Polski. Następnie wysłuchaliśmy hymnów poszczególnych państw Ameryki Północnej, czytając ich przetłumaczone teksty. Stąd wzięło się, wydedukowane przez chłopców podsumowanie o uratowaniu się z niewoli. Sami znaleźli wspólny mianownik dla większości pieśni narodowych.
Zrobiliśmy również quiz na rozpoznawanie poszczególnych hymnów, co zadaniem prostym nie było i nawet prowadząca quiz poległa.
Znając już hymny,  zajęliśmy się pozostałymi symbolami narodowymi, umiejscawiając najpierw Amerykę Północna na mapie. Chłopcy nie mogli w tym temacie dojść do porozumienia...


Ostatecznie jednak Azja została Azją a Ameryka Ameryką.
Następnie poznaliśmy flagi poszczególnych państw Ameryki, by móc dopasować je do położenia państw na mapie.Zrobiliśmy rozsypankę - układankę.Najtrudniejsza okazała się flaga Jamajki.
Poznaliśmy najważniejsze symbole narodowe oraz elementy, z których znane są poszczególne państwa.


Skorzystaliśmy też z dostępnych na platformie SuperKid szablonów dotyczących poszczególnych państw, by pokolorować wybrane mapy. Maks wybrał Stany Zjednoczone, Kostek Kubę (ze względu na zbieżność nazwy z imieniem ulubionego kolegi z przedszkola i na przekonanie, że kolega ów z Kuby pochodzić musi).Na zakończenie jeszcze raz wysłuchaliśmy poszczególnych hymnów.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu Dziecko na warsztat.

Zapraszam  na blogi pozostałych uczestników warsztatów.7 komentarzy:

 1. Bardzo oryginalne i ciekawe podejście do tematu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł z tymi flagami i hymnami. Teraz chłopcy wiedzą o wiele więcej :-D

  OdpowiedzUsuń
 3. flagi się sprawdziły i u nas:) pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 4. Na hymny nie wpadłam :D super pomysł!!

  OdpowiedzUsuń